საფუძველი გახდა გიორგი ბაჩიაშვილის აღიარება, სისხლის სამართლის ყველა საქმეზე და თანამშრომლობა გამოძიებასთან. ასევე აანაზღაურა ზიანი.ბიძინა ივანიშვილის კრიპტოვალუტის მითვისებაზე ბაჩიაშვილს 11 წელი ჰქონდა მისჯილი. ის მაისში სუსმა დააკავა. როგორც  თავად  განაცხადა, ყველა ნორმის დარღვევით. მანამდე, ქვეყნის იძულებით დატოვებაზე ინფორმაცია 4 მარტს სოციალურ ქსელში გაავრცელა.
ლაგარდი მაკრონს გაასწრებს
კრისტინს, რომელიც ევრობანკს მე-8 წელია მართვას, მანდატი 2027 წლის ოქტომბერში ეწურება. გამოცემის ინფორმაციით, რამდენიმე თვით ადრე წასვლით, ლაგარდი საფრანგეთის პრეზიდენტ ემანუელ მაკრონს და გერმანიის კანცლერს ფრიდრიხ მერცს საშუალებას მისცემს, ზედამხედველობა გაუწიონ მისი მემკვიდრის დანიშვნას. ლაგარდს ამით სურს, ევრობანკის ახალი თავმჯდომარის შერჩევა საფრანგეთში საპრეზიდენტო არჩევნებამდე მოესწროს, რომელიც 2027 წელს არის დანიშნული.მაკრონს კონსტიტუციურად მე-3 ვადით კენჭისყრა ეკრძალება, ბრიუსელსა და პარიზში შიშობენ, რომ რადიკალური პოლიტიკური ძალები - ულტრამემარჯვენე „ეროვნული ასამბლეა“ (RN) და „ალტერნატივა გერმანიისთვის“ (AfD) ევროპულ ქვეყნებში პოზიციებს გაიმყარებენ.მარინ ლე პენს და მის პროტეჟე ჯორდან ბარდელას გამოკითხვებში მაღალი რეიტინგი აქვთ, რაც ევროსკეპტიკური ადმინისტრაციის ხელისუფლებაში მოსვლის პერსპექტივას ზრდის. ვადამდე გადადგომაზე წინა კვირას, საფრანგეთის ბანკის მმართველმა, ფრანსუა ვილერუა დე გალამ, ასევე მოულოდნელად განაცხადა, სავარაუდოდ, იგივე მიზეზის გამო.FT-თან ევრობანკმა უარყო ლაგარდის ვადაზე ადრე გადადგომა და განაცხადა, რომ ის „მთლიანად კონცენტრირებულია თავის მისიაზე“.ლაგარდის შემცვლელებად ნიდერლანდების ცენტრალური ბანკის ყოფილი ხელმძღვანელი კლაას კნოტი და ესპანეთის ბანკის ყოფილი მმართველი პაბლო ერნანდეს დე კოსი განიხილებიანკნოტი განსაკუთრებით მიმზიდველია ბერლინისთვის, რადგან მერცი თანამოაზრე ჰოლანდიელის მხარდაჭერას ამჯობინებს.დე კოსი, რომელიც ამჟამად საერთაშორისო ანგარიშსწორების ბანკს ხელმძღვანელობს და მას „ფანტასტიკური გუნდური მოთამაშის“ რეპუტაციით სარგებლობს.ევროპის ცენტრალური ბანკი ევროკავშირი წევრი 20 ქვეყნის მთავარი მონეტარული ორგანოა, რომლის ძირითადი პასუხისმგებლობა ინფლაციის მართვით ფასების სტაბილურობის შენარჩუნებაა. ევრობანკი განსაზღვრავს მონეტარულ პოლიტიკას, ადგენს რეფინანსირების საპროცენტო განაკვეთებს.ევრობანკი ზედამხედველობსევროპულ ბანკებს. ასევე, გასცემს ბანკნოტების ბეჭდვის ნებართვას.(BRG)
BOG-ის “შეხვედრები ბიზნესთან” გაიმართა
„შეხვედრები ბიზნესთან“ - Pullman-ში საშუალო ბიზნესებისთვის ღონისძიება  გაიმართა.Galt & Taggart-ის მთავარმა ეკონომისტმა, ლაშა ქავთარაძემ საქართველოს ეკონომიკის უახლესი კვლევა გააცნო, ხოლო EBRD-ის კონსულტაციების პროგრამის მენეჯერმა, სევერიან ღვინეფაძემ თანადაფინანსების შესაძლებლობებზე ისაუბრა.ღონისძიებაზე ბიზნესებს შესაძლებლობა ჰქონდათ საქართველოს ბანკის იმ პროდუქტებსა თუ  ციფრულ გადაწყვეტებს გასცნობოდნენ, რომელსაც ბანკი მათ საოპერაციო პროცესების გასამარტივებლად სთავაზობს. პარტნიორმა კომპანიებმა - ALTIDO-მ, DASTAFE-მ და GEC Business-მა კი ბიზნესებს საკუთარი მომსახურებები და სპეციალური შეთავაზებები წარუდგინეს.„მცირე და საშუალო ბიზნესის მხარდაჭერა საქართველოს ბანკის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია. ჩვენი, როგორც ბიზნესის სტრატეგიული პარტნიორის, მიზანია ხელი შევუწყოთ მათ ზრდასა და განვითარებას, ხოლო ოპერაციული პროცესების გამარტივებით დაზოგონ დრო და რესურსი. სწორედ ამ მიზანს ემსახურება ღონისძიება „შეხვედრები ბიზნესთან“, სადაც მათ შესაძლებლობას ვაძლევთ გაეცნონ ბაზრის ტენდენციებს, მიიღონ ინფორმაცია თანადაფინანსების შესაძლებლობებზე და ბანკის სერვისებსა და ციფრულ პროდუქტებზე. ჩვენ აქ არ ვჩერდებით და ვაგრძელებთ  ბიზნესის განვითარებაზე ორიენტირებული ინიციატივების განხორციელებას“, - განაცხადა საქართველოს ბანკის მცირე და საშუალო ბიზნესის მიმართულების ხელმძღვანელმა, თორნიკე კუპრაშვილმა.(R)
ლონდონის ბირჟაზე ქართული კომპანიების აქციების ფასები სხვადასხვა მიმართ...
კერძოდ, Lion Finance Group-ის (BGEO LN) აქციები დაიხურა 97.00 ბრიტანულ ფუნტ სტერლინგში (GBP), -2.95% წინა კვირასთან შედარებით და +3.74% გასულ თვესთან შედარებით. ვაჭრობის მოცულობამ 213 ათას აქციაზე მეტი შეადგინა, GBP 95.30 - 100.80 დიაპაზონში. ბოლო 4 კვირის განმავლობაში, საშუალო დღიური ვაჭრობის მოცულობამ 54 ათასი აქცია შეადგინა.თიბისი ბანკის ჯგუფის (TBCG LN) აქციები დაიხურა 42.50 ბრიტანულ ფუნტ სტერლინგში (GBP), -0.35% წინა კვირასთან შედარებით და +8.42% გასულ თვესთან შედარებით. ვაჭრობის მოცულობამ 347 ათას აქციაზე მეტი შეადგინა, GBP 42.05 - 43.85 დიაპაზონში. ბოლო 4 კვირის განმავლობაში, საშუალო დღიური ვაჭრობის მოცულობამ 74 ათასი აქცია შეადგინა.Georgia Capital-ის (CGEO LN) აქციები დაიხურა 33.15 ბრიტანულ ფუნტ სტერლინგში (GBP), +1.84% წინა კვირასთან შედარებით და +5.57% გასულ თვესთან შედარებით. ვაჭრობის მოცულობამ 331 ათას აქციაზე მეტი შეადგინა, GBP 32.35 - 34.75 დიაპაზონში. ბოლო 4 კვირის განმავლობაში, საშუალო დღიური ვაჭრობის მოცულობამ 61 ათასი აქცია შეადგინა.