თბილისი (GBC) - რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე მიხეილ გალუზინი აცხადებს, რომ მოსკოვი მზად არის საქართველოსთან ურთიერთობების კიდევ უფრო გასაღრმავებლად და ხაზს უსვამს, რომ ეკონომიკური წარმატებების ფონზე პოლიტიკური დიალოგის არარსებობა ქვეყნებს შორის არსებულ პოტენციალს აფერხებს. გალუზინის თქმით, 2025 წელს ორ ქვეყანას შორის სავაჭრო ბრუნვამ რეკორდულ 2.7 მილიარდ დოლარს მიაღწია, რუსეთი კი ქართული ღვინის, სპირტიანი სასმელებისა და ხილის მთავარ ბაზრად რჩება.
"განწყობილი ვართ, განვავითაროთ ორმხრივად სასარგებლო ურთიერთობები საქართველოსთან, ჩვენი კავშირები ბუნებრივია და არა რუსეთის მიერ ხელოვნურად თავსმოხვეული, როგორც ამის წარმოჩენას დასავლეთი ცდილობს", - განაცხადა გალუზინმა რუსულ მედიასთან საუბარში, როდესაც მას დაუსვეს შეკითხვა, როგორ შეაფასებდა მოსკოვსა და თბილისს შორის ურთიერთობების ნორმალიზების ამჟამინდელ პერსპექტივებს და დიპლომატიური ურთიერთობების აღდგენის შესაძლებლობას.
გალუზინის მტკიცებით, სასიხარულოა ის, რომ საქართველოს სულ უფრო მეტი მოქალაქე აცნობიერებს მიხეილ სააკაშვილის პრეზიდენტობის დროინდელი მიდგომით გამოწვეულ ზიანს, როდესაც „ყველა ძალისხმევა მიმართული იყო საქართველოს დასავლეთისკენ გადამისამართებისკენ რუსეთთან თანამშრომლობის ხარჯზე“.
„როგორც დრომ აჩვენა, ევროკავშირსა და აშშ-ში არავინ ელოდა ქართულ პროდუქციას, რამაც გამოიწვია მრავალი ეკონომიკური სექტორის, მათ შორის სტრატეგიული სექტორის, დაცემა. გარდა ამისა, რესპუბლიკის NATO-სა და ევროკავშირში მიღების დაპირებები აშკარა მანიპულირებაა. ვხედავთ, რომ საქართველოს ამჟამინდელი ხელისუფლება ქვეყნის სუვერენიტეტის აღდგენისკენ ისწრაფვის. ისინი უკმაყოფილონი არიან იმ სიტუაციით, როდესაც საქართველოს შიდა პოლიტიკა ევროკავშირის საგარეო პოლიტიკისგან გარჩევა ძნელია. ჩვენ გვესმის თბილისის მცდელობები, დაასრულოს გარე დიქტატები, ასევე მისი ნაბიჯები ქართული იდენტობის დასაცავად“, - აღნიშნა გალუზინმა.
მისი თქმით, რუსეთი მზად არის რუსეთ-საქართველოს კავშირების გასაღრმავებლად.
„ჩვენ მზად ვართ რუსეთ-საქართველოს კავშირების გასაღრმავებლად. ეკონომიკური თანამშრომლობა ამჟამად ამ პროცესის მამოძრავებელი ძალაა. 2025 წელს სავაჭრო ბრუნვამ რეკორდულ 2.7 მილიარდ დოლარს მიაღწია. ჩვენს ბაზარზე ქართული ღვინის ორი მესამედი, ალკოჰოლური სასმელების ნახევარზე მეტი, მინერალური წყლის 40% და ხილის 90% მოდის. რუსეთი, თავის მხრივ, საქართველოს ხორბლისა და ზეთის წამყვანი მიმწოდებელია. მსგავსი სიტუაციაა საქართველოს ძირითად ტურიზმის ინდუსტრიაში. თითქმის ყოველი მეოთხე ტურისტი ჩვენი ქვეყნიდანაა. მე მჯერა, რომ რუსეთთან თანამშრომლობა საქართველოს უპრეცედენტო ეკონომიკური აღდგენის ერთ-ერთი მთავარი ფაქტორია“, - აღნიშნა გალუზინმა.
მისი თქმით, პოლიტიკური დიალოგის არ არსებობა მკვეთრად ეწინააღმდეგება ამ ეკონომიკურ წარმატებებს.
„თუმცა, პოლიტიკური დიალოგის არ არსებობა მკვეთრად ეწინააღმდეგება ამ ეკონომიკურ წარმატებებს. ალბათ, ღირს, საქართველოს ხელისუფლება დაუფიქრდეს, თუ რამდენად დიდი შედეგების მიღწევა იქნებოდა შესაძლებელი რუსეთთან დიპლომატიური ურთიერთობების არსებობის შემთხვევაში. თუმცა, ეს მათი საქმეა. ჩვენ უბრალოდ გვინდა, თბილისმა იცოდეს, რომ მოსკოვი ღიაა თანამშრომლობის გაფართოებისთვის იქ, სადაც ეს ორმხრივ სარგებელს მოიტანს“, - აღნიშნა გალუზინმა.
საქართველოსა და რუსეთს შორის დიპლომატიური ურთიერთობები 2008 წლის 3 სექტემბერს ოფიციალურად გაწყდა.
ეს გადაწყვეტილება საქართველოს ხელისუფლებამ 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ მიიღო, მას შემდეგ, რაც რუსეთმა ოფიციალურად აღიარა საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიების — აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის - „დამოუკიდებლობა“.
მას შემდეგ ქვეყნებს შორის პირდაპირი დიპლომატიური კავშირი არ არსებობს. ურთიერთობები მხოლოდ შვეიცარიის საელჩოს ეგიდით მოქმედი რუსეთის ინტერესების სექციით (თბილისში) და საქართველოს ინტერესების სექციით (მოსკოვში) შემოიფარგლება.