ლონდონის ბირჟაზე ქართული კომპანიების აქციების ფასები სხვადასხვა მიმართ...
კერძოდ, Lion Finance Group-ის (BGEO LN) აქციები დაიხურა 97.00 ბრიტანულ ფუნტ სტერლინგში (GBP), -2.95% წინა კვირასთან შედარებით და +3.74% გასულ თვესთან შედარებით. ვაჭრობის მოცულობამ 213 ათას აქციაზე მეტი შეადგინა, GBP 95.30 - 100.80 დიაპაზონში. ბოლო 4 კვირის განმავლობაში, საშუალო დღიური ვაჭრობის მოცულობამ 54 ათასი აქცია შეადგინა.თიბისი ბანკის ჯგუფის (TBCG LN) აქციები დაიხურა 42.50 ბრიტანულ ფუნტ სტერლინგში (GBP), -0.35% წინა კვირასთან შედარებით და +8.42% გასულ თვესთან შედარებით. ვაჭრობის მოცულობამ 347 ათას აქციაზე მეტი შეადგინა, GBP 42.05 - 43.85 დიაპაზონში. ბოლო 4 კვირის განმავლობაში, საშუალო დღიური ვაჭრობის მოცულობამ 74 ათასი აქცია შეადგინა.Georgia Capital-ის (CGEO LN) აქციები დაიხურა 33.15 ბრიტანულ ფუნტ სტერლინგში (GBP), +1.84% წინა კვირასთან შედარებით და +5.57% გასულ თვესთან შედარებით. ვაჭრობის მოცულობამ 331 ათას აქციაზე მეტი შეადგინა, GBP 32.35 - 34.75 დიაპაზონში. ბოლო 4 კვირის განმავლობაში, საშუალო დღიური ვაჭრობის მოცულობამ 61 ათასი აქცია შეადგინა.
1771313136
G&T-ის მიმოხილვით, ამ დროისთვის ახლადგანთავსებული ფასიანი ქაღალდების Z-სპრედი 209.8 bps-ია (საბაზისო პუნქტი – %პX100).ინვესტორების განწყობები და შესაბამისახდ მაღალი მოთხოვნა შენარჩუნებულია. დაბალი ვალით, საკმარისი რეზერვებით და სხვა მაკროპარამეტრებით საქართველოს ეკონომიკა ნდობას იმსახურებს.5-წლიანი ბონდები იანვარში განთავსდა, 5.125%-ად. ახალი ემისიით  წინა რეფინანსირდა,
რუსეთიდან ტრანსფერები ზრდას უბრუნდება
სებ-ის სტატისტიკით, იანვარში გზავნილების მაქსიმალური წილი ევროკავშირის ქვეყნებზე მოდის - 45.4%, 17.5%-იანი წლიური ზრდით (01/2025 - 45.09%, +7,5%Y.Y).ტრანსფერები ესპანეთიდან წლიურად 41%-ით გაზრდილია (გერმანია +24.6%Y.Y; საბერძნეთი +18%Y.Y; იტალია +15.2%Y.Y)გზავნილები რუსეთიდანაც იმატებს, წლიური ზრდა 32%-ია, შარშანდელი 63%-იანი კლების საპირისპიროდ. დონორების რეიტინგში მზარდი დინამიკით  რუსეთი დეკემბერ-იანვარში  გამოირევა (12/2026 +39%Y.Y).