თბილისი (GBC) - საერთაშორისო საინვესტიციო კომპანია Wellington Management Group LLP-მა Georgia Capital PLC-ის (GCAP) აქციებში მნიშვნელოვანი წილი შეიძინა. შედეგად, Wellington-ის მიერ ფლობით და არაპირდაპირი კონტროლით არსებული ხმის უფლებების წილი 5.06%-ს შეადგენს.
გარიგების დასრულების თარიღი 2026 წლის 16 თებერვალია, ხოლო ტრანზაქცია London-ში დაიხურა.
აღნიშნული 5.06%-იანი წილი შეესაბამება 1,759,924 ხმის უფლებას - აქციას, რომლებიც ფლობენ Wellington ჯგუფის მიერ კონტროლირებადი საწარმოები და ნომინალური აქციონერები. ფლობა ხორციელდება არაპირდაპირი გზით, მათ შორის ნომინალური მფლობელების მეშვეობით. კერძოდ, ნომინალური აქციონერები არიან VIDACOS Nominees Limited, Goldman Sachs International და ROY Nominees Limited.
Wellington Management Company LLP - რომელიც წარმოადგენს Wellington ჯგუფის აქტივების მმართველ კომპანიას — მართავს სხვადასხვა საინვესტიციო ფონდებისა და მართული ანგარიშების აქტივებს. აღნიშნული კომპანია სრულად შედის Wellington-ის კორპორაციულ სტრუქტურაში და საბოლოო მაკონტროლებელ სუბიექტს წარმოადგენს Wellington Management Group LLP.